Vinný sklípek trochu jinak

perex

Allied Works Architecture postavili pro vinařství Sokol Blosser degustační místnost, která nabízí nekompromisní výhled na okolní vinice. V nové budově se snoubí moderní architektura s tradicí vinařství v Oregonu.

kredit

Text: Vojtěch Souček | Foto: Jeremy Bitterman

text 1

Jeden ze zakladatelů vinařského průmyslu v Oregonu, rodina Sokol Blosser, vyrábí Pinot Noir, Pinot Gris a další odrůdy již od roku 1978. Vinařství se nachází na návrší s panoramatickým výhledem na údolí Willamette. Tato vyhlídka je umocněna geometrickými řádky vinic, které respektují reliéf krajiny a dávají okolí rytmus.
Otevřenou stranu budovy tvoří terasy vycházející z obrysu Dundee Hills, přední vinařskou oblastí nejen v Oregonu, ale i ve Spojených státech. Terasy vytváří otevřené i obezděné zahrady, venkovní degustační prostory i parkovací plochy. Členění exteriéru i interiéru vytváří zázemí pro degustaci v různých prostorách s odlišnou atmosférou (hlavní pokoj, kuchyň, knihovna, sklep Lounge, Secret Garden, krytá terasa a terasa).

galerie 1

citace 1

Vnější pruhované a náhodné řady cedrových desek v sobě odrážejí výhled na řady vinic.

 

text 2

Forma stavby a použité materiály vycházely z tradičních oregonských zemědělských staveb. Použitím jedlového a cedrového dřeva byla zdůrazněna propojenost s okolní krajinou. Vnější pruhované a náhodné řady cedrových desek v sobě odrážejí výhled na řady vinic. V celém objektu je použito dřevo na podlahách, stěnách a stropech a vytváří hladký monolitický efekt.

galerie 2

text 3

Stavba s sebou nese řadu ekologických prvků dle kritérií Living Building Challenge. Použití dřeva jako hlavního stavebního i dekorativního materiálu bylo ekologické i ekonomické. Zelená střecha minimalizuje narušení krajiny a prosklené fasády umožňují maximální využití denního světla. Sokol Blosser se tak spolu s Allied Works Architecture pokusili odvděčit okolí za skvělé víno.

galerie 3

infobox

Portland, Oregon, USA

červenec 2013

5,700 sf

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)