Ve vlastním světě

perex

Když se řekne byt v panelovém domě, leckoho napadnou přívlastky jako uniformní, neosobní, nudný. Podívejte se na pravý opak – prostor bytu v Hradci Králové byl tvarován tak, aby se mohl vyvíjet a proměňovat spolu s rodinou, jež v něm žije. A nepozbyl pocitu otevřenosti pro příští řešení…

kredit

Text: Jan Klempíř | Foto: Robert Žákovič a Alexandr Hudeček

text 1

Řešení vnitřku bytu je často záležitostí především materiálovou. V tomhle případě byl však prostor ke ztvárnění obrovsky otevřený. Panelový dům šťastnou náhodou neměl uvnitř dispozice žádnou nosnou panelovou stěnu, dalo se vybourat všechno kromě svazku trubek (zahalených v prázdném kvádru prostoru jen cudnou laminátovou košilkou). Danou věcí ovšem byla okna, jejich velikost a uspořádání. Interiér, kde si můžete dopřát cokoliv. Dřevěný sroubek, štukové imitace, graffiti, Husákovo 3+1, prostor jen vždy bude mít padesát čtverečních metrů.

Dobrá – a myslím tím opravdu dobrá – vlastnost paneláku je, že nevytváří žádné opravdové prostředí k bydlení, poskytuje jen prostor. Chcete-li, můžete si v něm bez ostychu vybudovat vlastní svět.

galerie 1

citace 1

“Prostor se dělí do devíti polí. Uprostřed je zasklená koupelna spojená se základní částí kuchyně.”

text 2

Prostor bylo třeba uchopit tak, aby poskytl svět mladým manželům a jejich dětem. Tvarovat jej tak, aby se mohl vyvíjet a proměňovat spolu s dětmi, které v něm budou vyrůstat, a jejich rodiči, kteří v něm budou stárnout. Pocit otevřenosti příštích řešení by tedy měl zůstat přítomný.

Uspořádání určuje jednoduchá půdorysná osnova, dělí prostor do devíti polí. Uprostřed je zasklená koupelna, z vnějšku spojená se základní částí kuchyně. Některá pole kolem se dají zavřít velkými posuvnými deskami. Předsíň, dětský pokoj a část kolem postele tak mohou, uzavřou-li se, působit jako opravdová předsíň, dětský pokoj a ložnice. Zbytek zůstává spojený, otevřený v obytnou kuchyň. Když se dveře otevřou, pohltí kuchyň-obývák prostor za nimi jako svou součást.

inzerce

Základním stavebním kamenem společnosti Laufen jsou zkušenosti.

text 2_2

Otevřou-li se všechny dveře a skryjí se v dutých zdech koupelny, vytváří volný prostor kolem něco mezi exteriérem a interiérem. Světlo z oken ze dvou protilehlých stran téměř eliminuje stíny, v takovém osvětlení prostor okolo koupelny působí snad jako zjednodušená krajina. Krajina se proměňuje, jak děti vyrůstají, zaplňuje se, stůl se přemisťuje, když je nálada předělat si obývák jinak, nebo přemístit postýlku, aby bylo druhé dítě v kuchyni přes den na očích.

P. S. Do koupelny opravdu není vidět, jak se sprchujete, a opravdu tam můžou růst kytky.

galerie 2

citace 2

“Předsíň, dětský pokoj a část kolem postele se dají zavřít velkými posuvnými deskami.”

infobox

Rekonstrukce panelového bytu v Hradci Králové

57 m² + balkon 2,2 m²

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)