TOLIX
industriální ikona

perex

Model A Chair designera Xaviera Paucharda se stala ikonou průmyslového designu. Její popularita a nadčasový design jí zajistily umístění do sbírky Vitra Design Museum, MOMA a Pompidou Center. První stohovatelná židle v historii, vytvořená z plechu, vynikala svojí pevností, lehkostí a snadnou údržbou. A jak Tolix funguje dnes?

kredit

Text: Vojtěch Souček | Foto: Tolix

text 1

V roce 2014 přichází s využitím nerezové oceli na výrobu nábytku. Při práci s novým materiálem těží řemeslníci z 80leté zkušeností s prací s ocelovými plechy. Hledali materiál s příznivými mechanickými vlastnostmi, který by byl odolný klimatu a chemickým reakcím, který by mohl nahradit běžnou ocel. Tolix zvolil nerezovou ocel jako materiál svých budoucích produktů v době, kdy okolní výrobci volili spíše levnější a méně silný hliník. Nerezová ocel umožňuje použití produktů Tolix i ve vlhčím prostředí.

architual_tolix_01

text 2

Nerezová ocel je pro Tolix výzva. Práce s ní je náročnější, je totiž pevnější než tradiční ocel, a to se snahou vytvářet složitější tvary si vyžádalo investice do celkové modernizace výroby, která umožňuje lisování z nerezové oceli bez jejího poškození. První produkty z nerezové oceli, které opustily výrobní linku, jsou židle T14.

architual_tolix_07

galerie 2

text 3

T14 je společný projekt Tolix a interiérového designéra Patricka Norgueta. Jeho design je elegantní, moderní, uživatelsky příjemný. Nová T14 židle je dokonalým příkladem technické zdatnosti řemeslníků. Sváry byly sníženy na minimum, což omezuje rizika koroze. Sedák a opěradlo jsou tvořeny z jednoho kusu na rozdíl od tradičních modelů z hliníku, které jsou jednoduše nýtovány nebo svařeny.

architual_tolix_04

galerie 3

text 4

Tolix se podařilo oživit své portfolio, ve kterém snoubí původní know-how s inovativními prvky. Stále však pro Tolix platí – kovový nábytek, který je robustní, snadno ovladatelný a elegantní v interiéru i exteriéru, vyrobené ve Francii a vycházející z dlouhé tradice řemeslné práce.

infobox

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)