Světlucha

perex

Čisté osamění, člověk se ocitá v bezpečí měkké luminiscentní ulity uprostřed zvuků půlnočního pralesa…

kredit

Architual 13/2014 | Připravila: redakce | Foto: arch. autora, M. Hurych

text 1

Světlucha má unikátní technický prvek a to corralitový plášť. Ten má schopnost nabít se denním či umělým světlem (v interiéru) a po dobu minimálně osmi hodin vyzařovat měkké luminiscentní světlo v různých barevných odstínech.

Měkké luminiscentní světlo pláště Světluchy transformovalo drsný a špinavý industriální prostor přízemního parteru Žižkovského nákladového nádraží do tajuplných neznámých prostor. Ukazuje se, že Světlucha může být instalována do různých interiérových a exteriérových podmínek.

galerie 1

citace 1

“Corralitový plášť má schopnost nabít se denním či umělým světlem (v interiéru) a po dobu minimálně osmi hodin vyzařovat měkké luminiscentní světlo v různých barevných odstínech.”

text 2

Světlucha může sloužit jako pracovna, místo k individuálnímu dlení v klidu a osamocení, ale může být i útočištěm a ložnicí pro rodinu s dvěma dětmi a jedním hostem (či třetím dítětem). Jedinec nebo pár může spát pod hlavní podlahou v „Jonášově ložnici“ a hlavní prostor používat jako regulérní interiér s pracovním stolkem. Strop je natolik silný, že unese houpací síť. Pokud jde o rodinu, děti jistě uvítají úkryt pod podlahou, rodiče rozprostřou svoji manželskou postel na hlavní podlaze a nad nimi (ve výklopném lůžku) může spát třetí nejstarší dítě či host.

galerie 2

citace 2

“Koncept Světluchy Jiří Příhoda  představil u příležitosti 15. ročníku Designbloku na podzim roku 2013.”

text 3

Světlucha může být instalována v různých klimatických podmínkách, protože existují verze pro dané prostředí – tedy zasklené se stěnovou termoizolací, nebo verze pro subtropy a tropy bez termoizolace a zasklení, které je nahrazeno pevnou průsvitnou síťovinou. Ta zabraňuje jak vnikání nevítaných návštěvníků, tak vypadnutí z příbytku.

galerie 3

obrazový předěl (lze jím nahradit sekci citace)

text 4

Autor připravuje k realizaciObservatoř. Bude stát v poušti Sonoran nedaleko Tucsonu v Arizoně. Bude určena milovníkům noční oblohy, který hodlá z paluby před vstupem sledovat hvězdářským dalekohledem noční oblohu.

infobox

Martin Hurych, Tomáš Martínek

12,5 m² (2,5 m × 5 m)

cca 390 000 Kč (interiérová verze)

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)