SPALOVNA
SE SJEZDOVKOU NA STŘEŠE
MÁ ČESKÝ PLÁŠŤ

perex

Nová spalovna odpadu v Kodani Amager Bakke od dánských BIG Architects je unikátní nejen architektonicky, ale také ekologicky. A další unikum představuje fasáda od české společnosti Sipral. Fasáda prošla náročným testováním v britském Vinci Technology Centre a první moduly se budou instalovat už v červenci!

kredit

text 1

Spalovna se sjezdovkou na střeše 

Spalovna Amager Bakke, která by měla být dokončena v roce 2016, již nyní aspiruje na nejmodernější a nejekologičtější spalovnou v celém Dánsku. Po uvedení do provozu bude schopna zpracovat přes 400 000 tun odpadu ročně a bude moci dodávat nízkouhlíkovou elektřinu bezmála 550 000 obyvatelům a teplo celkem 140 000 domácnostem Kodaně.

Podle návrhu architektů se však nejedná jen o spalovnu, budova má sloužit i jako místo, kde svůj čas může strávit celá rodina. Bude postavena ve tvaru svahu, na kterém si návštěvníci budou moci užít různé sportovní aktivity jako je lyžování, horolezectví, ale i cyklistika a pěší turistika. Povrch bude speciálně upraven, poroste na něm tráva i stromy, takže bude působit jako skutečný kopec a stejně tak i využíván. 

„Z našeho pohledu je naprosto nutné přinášet do projektů něco zcela originálního. U spalovny Amager Bakke to je sjezdovka na střeše budovy a kouřové kroužky, které budou stoupat z jejího komína. Předpokládali jsme, že právě o tom se bude po celém světě mluvit. A tak to i je.  Více než technické řešení spalování odpadu všechny zajímají tyto kroužky, jsou zkrátka půvabné. Na projektu je jedinečné i jeho umístění. Nenachází se v průmyslové části města, jak byste možná čekali, ale 400 metrů od královského paláce.  Královna se na něj tak může dívat přímo ze svého okna. I kvůli tomu si tato budova zaslouží být atraktivní. Naším záměrem je, aby ji lidé, kteří přijedou do Kodaně, chtěli vidět a aby na ni pak i vzpomínali,“ popisuje architekt a project manager Claus Hermansen ze studia BIG Architects.

galerie 1

citace 1

„Česká společnost Sipral a.s., přední dodavatel komplexních řešení prosklených fasádních systémů.“

video

text 2

Testování fasády

Pro projekt Amager Bakke dodává Sipral komplexní vnější opláštění a speciální prosklenou vnitřní příčku oddělující administrativní část od části provozní. Vzorky těchto dvou různých fasád úspěšně prošly náročnou kontrolou prodyšnosti, vodotěsnosti při statickém i dynamickém tlaku za pomoci letecké vrtule, odolnosti proti zatížení větrem i zkouškou rázem. Fasáda splnila veškeré požadavky, první moduly se budou v Kodani instalovat v červenci tohoto roku.  

Funkční fasádní plášť bude krytý druhou, pohledovou vrstvou kazet vyrobených z přírodního hliníku (téměř 3 250 ks). Součástí fasádního pláště je i atika sloužící zároveň jako zábradlí, které bude návštěvníky, pohybující se po veřejně přístupném povrchu střechy, chránit před větrem. Sipral dodává také vstupy do objektu a různé typy vjezdových vrat. 

Projekt je na evropské poměry naprosto výjimečný. Je skvělé spolupracovat s tak kreativním týmem jako je architektonická kancelář BIG,“ říká o projektu Ing. Leopold Bareš, zakladatel společnosti Sipral. 

A Claus Hermansen ho doplňuje: „Za spolupráci s firmou Sipral jsme šťastni. Víte, spolupráce není daná pouze ve smlouvě. Projekty přináší spoustu překvapení a definuje je především vzájemná komunikace. Jestliže dodavatel technického řešení nekomunikuje s architekty a je pro něj klíčový pouze zadavatel jako jeho smluvní partner, pak to nemůže fungovat. Sipral nám jako architektům rozumí a snaží se nám vyjít vstříc. I proto nám toto spojení dělá velkou radost.“

galerie 2

infobox

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)