Příbytek

perex

Příbytek – na začátku byla archetypální potřeba být v bezpečné výšce nad neznámým přírodním terénem, pozorovat okolí z nadhledu, vidět do velké dálky a těšit se komfortu jednoduchého, netradičně a sochařsky tvarovaného interiéru. Výsledkem je Příbytek, jeden z několika nevšedních obydlí navržených Jiřím Příhodou.

kredit

Architual 13/2014 | Připravila: redakce | Foto: archiv autora

text 1

Interiér Příbytku je dimenzovaný s přesností na centimetry, ale strukturovaný opatrně tak, aby nebyl klaustrofobický pro osamělého dospělého, milenecký pár či dvě až tři menší děti a jejich hry bez dozoru rodičů. 

galerie 1

citace 1

“Koncepce tohoto a následujících Příbytků vychází z myšlenky, že ideálně se v něm bude pobývat minimálně dva metry nad úrovní terénu.”

text 2

V případě prvního realizovaného prototypu šlo o vyzkoušení materiálů a technických postupů a o ověření souladu s bezprostředním okolím. Bylo též nutné vyzkoušet, co s ním udělají silné větry a bouřky, jak v něm bude za letních veder či chladných nocí. Koncepce tohoto a následujících Příbytků vychází z myšlenky, že ideálně se v něm bude pobývat minimálně dva metry nad úrovní terénu. Měl by být obklopený stromy, bambusy, kaktusy či jinými organickými strukturami v co možná nejčistší přírodě; ideálně v přírodním pralese nebo velké zahradě, případně sadu.

V současné chvíli autor realizoval konstrukční jádro a připravil instalaci varianty první typové řady Příbytků pro sběratele umění v Brandýse nad Orlicí. Nazval jej Poustevna. Sběratel umění Karel Babíček správně pochopil a pojmenoval koncept a chce na kopci, vysoko nad letním domem a krásným pohledem do údolí, v osamění přemýšlet o všem, nebo vůbec o ničem a jen si tam tak pobývat – v češtině existuje takové podivné, polozapomenuté slovo dlít…

infobox

12,96 m2 (2,7 m ×4,8 m)

dřevo, překližka, ocelové spojovací prvky, sololak, termoizolační vata, trapézový plech

cca 90 000 Kč

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)