PORT X

perex

Na Vltavě u pražské Výtoně se v říjnu loňského roku objevil hausbót. Jde o prototyp objektu, jenž skýtá mnohé, v českých vodách zatím netušené možnosti. Konkrétně tento obytný člun je dispozičně upraven jako galerie, respektive předváděcí prostor.

kredit

Architual 12/2013 | Připravila: redakce | Foto: M. Šeba, L. Žentel

text 1

Na začátku stál návrh jednoho z autorů Jerryho Kozy na řešení vlastního bydlení na vodě, postupně byl rozpracován do konceptu mobilního domu na vodě, ale i na souši, který lze nabízet širokému spektru klientů. Atelier SAD, který působí už téměř deset let, se prvními návrhy pod tímto názvem začal zabývat už v roce 2002. Vzniklý první prototyp byl konstruován jako výstavní prostor a tomu odpovídajícím potřebám. Budoucnost ale do velké míry nyní záleží na dokončení koncepce oživení pražských náplavek ze strany pražského magistrátu a možnosti zakotvení.

galerie 1

citace 1

“Objekt hausbótu se skládá ze dvou samostatných částí. Ponton, na kterém jsou umístěny moduly užitné části, zajišťuje stabilitu a mobilitu PORT X v případě tažení lodí. Objekt se může přemisťovat dle požadavků majitele a aktuálních možností kotvení na toku řeky. V případě ohrožení jej lze odtáhnout do ochranného přístavu.”

text 2

Prototyp obsahuje řadu zajímavých nadstandardních prvků – inteligentní systém řízení domácnosti, stínění roletami, vybavení klimatizací (standardně je plánováno použití podlahových konvektorů) z důvodu připravenosti na větší provoz v zimním období. Větrání je zajištěno kombinací otvíravých oken a světlíků. Objekt obsahuje nádrž na vodu i odpad, je tedy závislý pouze na připojení na elektřinu. Do budoucna je v plánu i možnost použití solárních panelů k dosažení ještě větší soběstačnosti. Díky svému sendvičovému složení a cca 20 cm polyuretanové výplně se tepelně blíží charakteristikám pasivní stavby.

Projekt PORT X získal řadu nominací a prestižních ocenění na domácí i mezinárodní scéně (Cena Ladislava Sutnara, Designair Birmingham, DesignMai Berlin, ocenění Designbloku, Design Olympiad Soul, cena Torpédo za nejlepší prototyp Designbloku…).

galerie 2

citace 2

“Výškový rozdíl mezi břehem a palubou řeší mobilní lávka. Celý objekt je bezbariérový, výška podlah tvoří jednu rovinu ve všech místnostech.”

text 3

PORT X je jednopodlažní, má obdélníkový tvar s pultovou střechou. Sestává z 3 až 6 segmentových dílů – modulů. Pomocí lávky je možné propojit více modulárních objektů. Jednotlivé segmenty jsou vyrobeny z kompozitového sendviče, který tvoří několik vrstev laminátu a tepelné izolace. Segmenty mají tvar písmene C v průřezu a spojují podlahu, boční stěnu a strop. Ve stropě jsou umístěny plastové střešní světlíky, které prosvětlují místnosti a zajišťují jejich větrání. Všechny světlíky lze otevřít a díky LED páskům, kterými jsou lemovány jejich hrany, plní i funkci svítidel.

Vnitřní prostor je rozdělen SDK příčkami. V prostoru je navržen modřínový obklad. Ten je použit na podlahu, strop i stěny.

Obytné místnosti mají výhled orientovaný převážně na vodní plochu.

Fasáda na této straně je prosklená s otevíratelnými francouzskými okny umožňujícími vstup na terasu. Na fasádě orientované k břehu jsou umístěny pouze vstupní dveře. Na bočních stěnách fasády jsou pevně zasklené okenní otvory.

V objektu jsou rozvody vody, kanalizace, elektřiny (silnoproud a slaboproud), ventilátory, čidla, světla, atd. Teplou vodu zajišťuje elektrický ohřívač o objemu 125 litrů. V podlaze jsou zapuštěny elektrické konvektory, které vytápějí místnosti.

infobox

Jerry Koza, Adam Jirkal / atelier SAD

PORT X

92 m² + 48,8 m² terasy

od 8,4 mil Kč vč. DPH, bez dopravy na místo určení

říjen 2013

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)