Okřídlený Lev

perex

Nová socha, jenž vyrostla v minulých dnech v Praze na Klárově, je stále velmi diskutovaným tématem. Památkáři její lokalitu neschválili a umělci se přou o její uměleckou hodnotu. Faktem ovšem zůstává, že jde o velmi záslužný projekt, který si zaslouží naši pozornost a zhlédnutí, po kterém si každý bez předsudků vytvoří svůj vlastní názor.

kredit

Text: Vojtěch Souček | foto: Best Communications

text 1

Okřídlený lev je socha vytvořená sochařem Colinem Spofforthem, uznávaným britským umělcem a designérem. Socha symbolizuje odvahu více než dvou a půl tisíců československých letců, kteří opustili nacisty okupovanou rodnou zem a připojili se k Royal Air Force. Celkem 493 z nich přišlo v bojích o život. Dvoumetrový bronzový památník je umístěný na kruhovém betonovém podstavci, který je pokrytý českou žulou a vypadá svrchu jako znak českého vojenského letectva. Podstavec je ze stran oplátován, což spolu s nýty má připomínat plášť letadla.

galerie 1

citace 1

Okřídlený lev je socha vytvořená sochařem Colinem Spofforthem, uznávaným britským umělcem.

 

text 2

Památník mohl vzniknout díky britské komunitě žijící v Praze v čele s Euanem Edworthym, který v České republice žije už od roku 1994 a který vždy obdivoval nasazení československých pilotů. Během jednoho měsíce dokázala britská komunita vybrat 3,3 milionu korun na realizaci záslužného projektu. Sochu okřídleného lva slavnostně odhalil 17. 6. 2014 vnuk Sira Winstona Churchilla a současný poslanec britského parlamentu, Sir Nicholase Soames, zahrála pochodová kapela RAF College Band a sbor královských bubeníků a dudáků. Na počest válečným letcům pak nad Prahou přeletěl historický letoun Spitfire.

infobox

Colinem Spofforth

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)