Maison des Fondateurs

perex

Švýcarský hodinář Audemars Piguet se rozhodl rozšířit své historické sídlo o pavilon o rozloze 2.400m². Pro projekt si vybral architektonické studio BIG, které má za úkol vytvořit výrazný symbol přesnosti integrovaný do místní krajiny.

kredit

Text: Vojtěch Souček | foto: BIG

text 1

Audemars Piguet je nejstarší hodinářství stále v rukou zakládajících rodin Audemars a Piguet. Od roku 1875 vznikají ve Vallée de Joux pozoruhodná hodinářská díla, kterými se hodinářství Audemars Piguet zapsalo do historie. Celý jeho příběh bude vyprávěn v budově, kterou pro něj postaví studio BIG. Jasmine Audemars, předsedkyně představenstva Audemars Piguet, o nové spolupráci říká: “Jsme hrdí na to, že můžeme představit, vítězný návrh našeho nového projektu Maison des Fondateurs, novou vlajkovou loď pro Audemars Piguet a místo pro lidi, kde si mohou užít a sdílet vášeň pro hodinářství. La Maison des Fondateurs symbolizuje nejen hluboké spojení mezi značkou a jejím původem, ale i jejího nezávislého a avantgardního ducha.” 

galerie 1

Title

Pavilón ve tvaru spirály je koncipován jako příběh.

 

text 2

Pavilón ve tvaru spirály je koncipován jako příběh. Mícháním starého a nového provází Maison des Fondateurs návštěvníka prostřednictvím lineárního sledu prostorů a událostí, od vchodu přes salonky, galerie a dílny, do podkroví historické budovy, kde všechno začalo. Propletené spirály napomohly vyřešit jedno z dilemat projektu, jak propojit prostor galerií a workshopů a nerozbít tak lineární strukturu vyprávění příběhu, a přitom udržet workshopy logisticky propojené. Nakonec tři přilehlé workshopy vytvoří jednu souvislou pracovní plochu obklopenou galeriemi. Ke konci návštěvy dvojité spirály protíná stávající muzejní budovy a poskytují přístup do klenutých prostor v přízemí a podkroví.

galerie 2

text 3

Bjarke Ingels o novém projektu říká: “Vždycky jsem obdivoval švýcarskou architekturu pro její bezchybné zpracování. Švýcarské stavby někdy zanechávají dojem, jako by byly postaveny samotnými hodináři. To, že nyní pracujeme přímo pro rodiny původních zakladatelů Audemars Piguet, bude úžasný průzkum v mistrovství a inovaci”.

infobox

Le Brassus, Švýcarsko

2400 m²

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)