Kavárna ERA

perex

S šálkem dobré kávy a trochou představivosti se zde rázem ocitnete v období bez mála před sto lety. Meziválečné Československo, inspirace ze severu, cit pro čisté linie a talent Josefa Kranze daly vzniknout funkcionalistické stavbě v Zemědělské ulici č. 30 v Brně. Dnes v prostorech domu opět najdete kavárnu, jež ctí podobu svojí předchůdkyně.

kredit

Architual 11/2013 | Připravila: redakce | foto a audio: BAM.BRNO.CZ

text 1

Dům postavený podle projektu Josefa Franze v letech 1927-1929 zaujme svými čistými liniemi, které odpovídají jak zásadám purismu, tak raného funkcionalismu. Průčelí domu zbavené téměř všech plastických prvků působí plakátově, velkoplošná okna nebo luxferová stěna, prostorné místnosti… Původně obytná stavba Josefa Špunara sloužila jak veřejnosti – v jejím přízemí a prvním patře se nacházela kavárna a restaurace – tak k soukromým účelům – ve druhém patře byl postaven byt.

galerie 1

citace 1

“Výraznou dominantou, která dodnes neztratila na síle, bylo šroubovité schodiště v přízemí vedoucí do prvního patra, jež vyniká oblými křivkami a pestrými olejovými barvami.”

text 2

Po znárodnění celý dům včetně interiérů značně utrpěl, po letech neúspěšných snach restituentů o rekonstrukci se však naštěstí současnému majiteli s pomocí o. s. Studio 19 a dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj podařilo celou stavbu citlivě zrekonstruovat a znovu ji zpřístupnit návštěvníkům, kterým se otevřely i prostory v druhém patře, v němž se dnes nachází galerie.

galerie 2

citace 2

“Dům byl podle plánů architekta Josefa Kranze postaven v letech 1927-1929. Dnes je velmi ceněnou památkou.”

text 3

Na webových stránkách www.bam.brno.cz jsou ke stažení i audionahrávky o osudech některých brněnských domů, jejich majitelů a životopisy architektů. Poslechněte a prohlédněte si ukázku o Kavárně ERA.

galerie 3

infobox

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)