Historie mládne
Základním stavebním kamenem společnosti Laufen jsou zkušenosti.
Inovatiní světelná řešení LED a managment osvětlení

perex

Adam Karásek a Jirka Mrázek jsou zakladatelé studia Nanovo, které se věnuje prodeji nábytku a bytových doplňků převážně z 60. až 80. let minulého století. Vyzvali jsme Adama Karáska, aby na našich stránkách vedl svou, neboli monolog.

kredit

Připravila redakce | Foto archiv autorů

text 1

„Sbíráme hlavně předměty, které nás samotné vizuálně oslovují a v případě potřeby je ohleduplně renovujeme. Úplně na začátku jsme vyhledávali věci, které vznikaly v tehdejším Československu, ale postupem času jsme objevili i kouzlo zahraničního designu. Původně koníček se pomalu stal naším zaměstnáním a hlavně vášní.

Když jsem před několika lety navštívil Jirku v Berlíně, kde byl na studijním pobytu, okukovali jsme tam obchody, které u nás nebyly. Jednoduché výlohy plné krásných křesel, lamp, stolů a jiného starého nábytku. Řekli jsme si, že bychom mohli něco takového udělat i v Praze. Zpočátku to byla spíš naivní představa o propagaci a prodeji československého designu v Německu. Chtěli jsme tam prodávat na blešácích.

citace 1

text 2

Samozřejmě se to nestalo ze dne na den a cesta k uskutečnění našeho nápadu nebyla jednoduchá. Paradoxně největším problémem byla naše vlastní vůle, nebo spíš nevůle. Nápad s dovážením věcí do Berlína nakonec nějak vyčpěl, ale po návratu Jirky jsme pomalu začali nakupovat první kousky do našeho budoucího obchodu. Ty jsme schovávali na půdě u Jirkových rodičů. Tahle fáze trvala relativně dlouho. Zásadní v dalším pokračování bylo setkání s naším grafikem Filipem Matějíčkem. Na první schůzku donesl vlastně jen jeden návrh, jak by mělo vypadat naše logo. Nebylo potřeba nic předělávat, skoro na všem jsme se hned shodli. Fascinoval nás jeho zápal pro věc! Od té chvíle s Filipem spolupracujeme a je autorem veškeré grafiky včetně fontu NOVO, který vychází z našeho loga.

galerie 2

none

“Naivní představa designového obchodu nás rychle přešla…”

text 3

Když už jsme měli název a měli jsme i logo, museli jsme o sobě nějak dát vědět a začít věci někde nabízet. Naivní představa designového obchodu nás rychle přešla, a tak jsme se vrhli na vytváření webu. Spuštění webu bylo zlomové, protože jsme konečně mohli začít prodávat! Pak přišlo na řadu shánění prostoru, kam poklady z půdy převézt. Nejdříve jsme našli azyl u kamaráda na Vinohradech, který nám pronajal sklep, který jsme si museli celý vyčistit a pro naše potřeby trochu upravit. Ten se nám po několika měsících stal malým, a proto jsme si našli ještě jeden prostor – garáž. Jelikož obě místa byla od sebe dosti vzdálená, bylo to trochu komplikované jak pro nás, tak pro naše zákazníky. Hlavně vždycky docela koukali, když zjistili, že za tím „hezkým“ webem se schovávají dva kluci s malým skladem ve sklepě a v garáži.

bg

text 4

Pořád jsme uvažovali o něčem větším a reprezentativnějším. Po pár neúspěšných pokusech jsme nakonec našli nové prostory v areálu bývalé Pragovky na Kolbenově. Krásná budova z 30. let minulého století, která původně sloužila jako poštovní skladiště, je jedinečná jak svojí architekturou, tak geniem loci, které prostupuje celým areálem. Prostory, kde nyní sídlíme, jsme vlastně ani nechtěli. Přišly nám strašně velké, ale teď jsme moc rádi, že jsme je vzali. Z celé budovy máme jako jediní takové ty prosklené dřevěné přepážky, takže si přijdeme jako dva ředitelé z nějaké manufaktury z 30. let. Máme celý prostor pod palcem.

Naše studio funguje na adrese Kolbenova 616/34 zhruba dva roky a po předchozí domluvě nás lze navštívit téměř kdykoliv. Naši aktuální nabídku najdete na webu www.nanovo.cz.“

citace 2

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)