Eco House

perex

Hlavní ideou byla stavba funkčního domu v zalesněné krajině. Při zadávání projektu klienti požadovali nový moderní dům, který zároveň splní vysoké nároky na udržitelnost a pohodlí. V projektu se počítalo s hojným užitím prefabrikovaných materiálů a s využitím lokálních zdrojů za účelem minimalizovat negativní vliv spojený se stavbou na životní prostředí. Zadaných kritérií dosáhli projektanti kombinací aktivních a pasivních technologií a materiálů. Konstrukční materiály, především dřevo z udržitelně obhospodařovaných lesů, byly vybrány jako strukturální a obkladový materiál.

kredit

text: redakce | foto: archiv Hewitt Studios LLP

text 1

Stavba má unikátní trojúhelníkovou konstrukci bez přechodných nosníků nebo sloupů. Střešní konstrukce je vytvořena z řady rovnoramenných dřevěných panelů, které jsou ve skutečnosti pruhy dřeva slepené dohromady tak, aby vytvořili větší plát. Spáry mezi panely jsou zvýrazněny stropním osvětlením, díky kterému vynikne trojúhelníkový vzor stropu. Horní patro budovy je pokryto vertikálním dřevěným roštem sloužícím i jako sluneční zástěna pro schodiště. Ve stejném provedení je i plot a hlavní brána. Odstín dřeva bude postupem času slábnout do stříbrnošedé, čímž se sníží vizuální dopad stavby na okolí.

V rámci recyklace byl použit beton s obsahem práškového palivového popelu – odpadu z uhelných elektráren. Betonové desky ve sníženém přízemí jsou součástí termoregulace celého prostoru – v létě pohlcují teplo a tím zamezují rychlému stoupání teploty a naopak v zimně teplo, které nasály během dne ze slunečního svitu, pomalu uvolňují.

galerie 1

citace 1

“V rámci recyklace byl použit beton s obsahem práškového palivového popelu – odpadu z uhelných elektráren.”

text 2

Významnou přírodní složkou se stala sláma, produkt zemědělského průmyslu, využívaný jako tepelná izolace. Slámové panely jsou prodyšné, napomáhají odvodu vlhkosti a mají výborné tepelné a izolační vlastnosti. Prefabrikované panely vyrobené v místní továrně jsou složené z dílců slámy a dřevěných rámů.

Kamenné obklady jsou uloženy v trojúhelníkovém vzoru, který odkazuje na konstrukci celé budovy. Použitý kamenný materiál jen dokazuje maximální úsilí při využívání lokálních zdrojů. V nejnižší úrovni budovy jsou zdi tvořeni costwoldskou kamennou sutí, která odpovídá barvě kamene v místě stavby. Vnitřní podlahy jsou pokryty purbeckým vápencem, z nedalekých lomů Dorset.

Prosklené jižní průčelí z velkoformátových posuvných panelů, bylo navrženo pro nerušený výhled do okolí. Panely jsou z dvojvrstvého skla se skrytými rámy. Ostatní okna jsou z trojvrstvého skla a umožňují maximální využití termoregulačních vlastností domu. Balkony a zábradlí jsou vyrobeny z konzolového strukturálního skla a působí téměř neviditelně.

Střechu domu pokrývá zeleň, vypěstovaná v Yorkshire. Celkem roste na střeše 16 druhů rostlin s nízkými nároky na údržbu. „Zelená“ střecha minimalizuje vizuální dopad stavby na okolí, a zároveň snižuje emise CO2 díky lepší regulaci teploty a účinnějšímu zateplení budovy. V neposlední řadě snižuje množství dešťové vody stékající z budovy. Dešťová voda je odváděna ze střechy, následně filtrována a slouží k zalévání zelenino-bylinkové zahrádky.

galerie 2

citace 2

“Prosklené jižní průčelí z velkoformátových posuvných panelů, bylo navrženo pro nerušený výhled do okolí.”

text 3

V domě jsou krbová kamna, a to jak v hlavním obytném prostoru, tak v odlehlejším prostoru studia. Areál domu je zasazen do zalesněné oblasti a prořezané mlází bude použito jako palivové dřevo. Vytápění zajišťuje také kotel na biomasu.

Mezi technologiemi použitými při stavbě domu nechybí solární fotovoltaické panely, které navíc v horkých letních dnech vytváří stín v obytných prostorách. “Eko” životní styl je dotažený do detailů díky systému na dobíjení elektrického automobilu pomocí fotovoltaických panelů.

galerie 3

infobox

Velká Británie, Wiltshire, Limpley Stoke

1,5 mil £

2013 – 2014

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)