Big U v Big apple

perex

Dánsko-americké architektonické studio BIG slaví další úspěch. Tentokrát se ve spolupráci s nizemským studiem One Architecture ujme přestavby Dolního Manhattanu v hodnotě 335 mil. USD. Projekt Big U by měl chránit město před bouřemi a poskytnout nové zázemí pro společenský a komunitní život.

kredit

Text: Vojtěch Souček Foto: BIG

text 1

Tajemník amerického ministerstva pro bydlení a rozvoj měst, Shaun Donovan, NYC Mayor Bill de Blasio, guvernér Andrew Cuomo, senátor Charles Schumer a Zia Khan z Rockefellerovy nadace oznámili, že studie Big U, vypracovaná studii BIG a One architecture, je jeden ze šesti vítězných projektů, zabývající se ochranou amerických měst před přírodními živly. Vítězné návrhy jsou skutečně realizovatelné a slouží jako plány, jak lze zabezpečit problémové oblasti. Soutěž vypsala společnost Rebuild Design, která byla založena v roce 2013 jako reakce na hurikán Sandy. Rebuild Design si klade za cíl přicházet s inovacemi pro ohrožené oblasti a investicemi do vítězných projektů chce být inspirací pro soukromý sektor.

galerie 1

citace 1

Projekt nechrání město pouze před povodněmi, ale poskytuje i sociální a environmentální výhody pro místní komunitu.

 

text 2

Big U představuje systematické řešení pro potřeby a zájmy komunity oblasti mezi ulicemi 57. Západní a 42. Východní. Jedná se o geograficky níže položenou oblast o délce 10 mil, které představuje živou, hustě zastavěnou a zranitelnou památkovou zónu. Projekt nechrání město pouze před povodněmi, ale poskytuje i sociální a environmentální výhody pro místní komunitu. Architekti rozdělili oblast na tři na sobě nezávislé části. Každá část obsahuje fyzicky diskrétní protipovodňové pásmo, které izoluje přilehlé čtvrti před povodní a zároveň nabízí prostor ke sportovnímu a sociálnímu vyžití.

galerie 2

text 3

Bjarke Ingels, zakládající partner studia BIG, o projektu říká: „Big U je příkladem sociální infrastruktury. Zeptali jsme se sami sebe, co kdybychom mohli představit ochranou infrastrukturu pro Dolní Manhattan způsobem, který by nevypadal jako zeď mezi městem a vodou, ale spíše šňůra perel sociálních a environmentálních oblastí specifických pro místní obyvatele, která shodou okolností také chrání jejich zázemí před povodněmi. Díky Big U bude nábřeží nejen odolnější, ale také přístupnější občanům kolem něj.“ Matthijs Bouw, z One Architecture dodává: “Big U opravdu ukazuje sílu designu. Během intenzivního práce s komunitou a městem jsme zjistili, jak může dobře navržený systém protipovodňové ochrany skýtat několik výhod jako zachovat bydlení, poskytnout lepší městské prostory a nabídnout nová pracovní místa. Někdy lidé říkají o změně klimatu, že je to opravdu problém, který se týká všech. Myslíme si, že výhody z investice na ochranu proti němu by měl být také sdíleny.”

infobox

Dolní Manhattan, New York, USA

335 mil. USD

facebook

 

Podporuju skvělé nápady

TOC (zvolit toc view odpovídající kategorie)